Kalategude TOP 2023: Virumaa veed puhtaks jõesilmu ja forelli kudepesade rajamise talgud

Traktor lisamas kruusa jõkke, mille talgulised rehaga paika saavad ajada.
"Augusti eelviimasel nädalal rajati talguliste tubli tööga Viru-Nigula vallas Samma külas Pada jõe kiirevoolulisemate lõikude ülesvoolu otstesse seitse kudepatja, millega loodi poole kilomeetri ulatuses koelmuala.

Kudepatjade rajamiseks laotati jõkke pestud ja sõelutud kruus ning kruusa ärakandumise vältimiseks hajusalt mõned maakivid. Kudepadi on rõõmuks jõesilmule, kes saab sellel kevadel kudeda ning forellile, kelle mari saab sellel ületalve küpseda.

Pada jõgi on sobilik kude- ja elupaigaks lõhele, forellile ja jõesilmule, aga ka mitmele teisele litofiilsele ehk kivilembesele kalaliigile nagu trulling, rünt, luukarits, lepamaim, luts ja võldas. Rändetakistuste tõttu on jõgi kesises ökoloogilises seisundis, ent ajapikku rajatud kalapääsud ja eemaldatud paisud, sealhulgas ka LIFE IP CleanEST projekti toel 2021. aastal eemaldatud Unukse betoontakistus ning planeeritav lahendus Unukse-Mahu maanteetruubile aitavad parandada Pada jõe kalastiku olukorda.

Lisaks koelmuala rajamisele eemaldati talgute korras ka koprapais Pada mõisa vesiveski juures." - jälgi Virumaa veed puhtaks Facebookis SIIT

Eelmine
Kalategude TOP 2023: Väikese Väina Selts ja Keskkonnainvesteeringute Keskus tammiavade projekteerimine
Järgmine
Kalategude TOP 2023: Kalastajad vabastatud suured haugid

Lisa kommentaar

Email again: